Приєднання Сибіру. План-конспект літературного читання Загін Єрмака вирушив завойовувати Сибір для царя

Дана методична розробкаопубліковано коштом гранту міністерства освіти і науки Російської Федераціїза підсумками конкурсу ФЦПРО - 2.3-08-4 «Розробка, апробація, впровадження нових елементів змісту освіти та систем виховання, нових педагогічних технологійпри реалізації освітніх програмпочаткової загальної освіти».

Мета уроку:дати уявлення про легенду як жанр фольклору.

Тип уроку:вивчення та первинне закріплення знань.

Заплановані результати:

Предметні: Формування читацьких умінь: усвідомлено читати інформацію, орієнтуватися у тексті твори, знаходити у ньому відповіді пряме запитання, наводити докази цитатами з тексту; оперувати літературознавчими поняттями; знання жанрів усної народної творчості, визначення жанру твору за непрямими ознаками; використання різних видів читання (ознайомче, вивчаюче, вибіркове, пошукове).

Особистісні результати:емоційно сприймати легенду

Метапредметні результати:

Пізнавальні УУД:

будувати міркування, підводити під поняття.

Регулятивні УУД:

приймати та зберігати навчальне завдання, формулювати мету уроку під керівництвом вчителя, планувати свої дії відповідно до поставленого завдання та умов його реалізації, оцінювати результати своєї діяльності.

Комунікативні УУД:

слухати та розуміти мову інших, оформляти свої думки в усній формі, повно та точно висловлювати свої думки.

Устаткування

1. мультимедійний проектор, фізична карта Росії,

2. презентація у форматі MS.ppt.

3. роздавальний матеріал «Жанри літератури»

Хід уроку

Етапи уроку

УУД, що формуються

Дії вчителя

Діяльність учнів

Форма роботи

  1. Організаційний момент

Вітає учнів

Добрий ранок. Я вітаю вас та бажаю вам на уроці плідної роботи та цікавих відкриттів.

Вітають вчителі. Організують своє робоче місце.

Індивідуальна

  1. Актуалізація знань, цілепокладання

Предметні результати:

знання жанрів усної народної творчості, визначення жанру твору за непрямими ознаками.

Регулятивні УУД: формулюють мету уроку під керівництвом вчителя

Комунікативні УУД:

повно і висловлюють свої думки.

Пізнавальні УУД:

будують міркування.

Виберіть жанри усної народної творчості: загадка, прислів'я, оповідання, скоромовка, вірш, потішка, легенда.

Спробуйте дати визначення кожному жанру.

Припустіть, чи «легенда» відноситься до жанрів усної народної творчості.

З'ясуємо визначення жанру «легенда»

(Легенда-твор фольклору. У легенді розповідається про якусь історичну подію у формі казки).

Сьогодні ми познайомимося із твором

"Легенда про підкорення Сибіру Єрмаком".

Поставте мету уроку.

Аналізують

Дають визначення

Висловлюють припущення.

Дають визначення жанру легенда

Формулюють навчальну мету спільно з учителем та визначають завдання:

Визначити жанр нового твору;

Дізнатися про похід Єрмака до Сибіру;

Встановити справжність подій, що описуються.

Робота в парах

Індивідуальна робота зі словниками «Книжок»

Л.А.Єфросініної

  1. Засвоєння нових знань та способів дій

Предметні результати:

усвідомлено виразно читають, використовуючи різні видичитання (ознайомче, вивчаюче, вибіркове, пошукове)

Особистісні результати: емоційно сприймають легенду

Пізнавальні УУД: будують міркування.

Комунікативні УУД: оформляють свої думки в усній формі

Пропонує прослухати «Легенду про підкорення Сибіру Єрмаком», відповісти на запитання щодо змісту:

Що турбувало царя?

Хто допоміг знайти Єрмака?

З яким проханням звернувся цар?

Прочитайте монолог Івана-царя.

Пропонує розглянути репродукцію картини В.І.Сурікова «Підкорення Сибіру Єрмаком» – підручник, с. 37. Виконати завдання:

Знайдіть Єрмака. Яким його зобразив митець? А яким він зображений у тексті?

Читають текст легенди, знаходять відповіді на запитання.

Знайомляться із поняттям монолог. Знаходять монолог у тексті. Виразно читають.

Розглядають репродукцію, зіставляють твір образотворчого мистецтва та літературний твір.

Індивідуальна

  1. Застосування знань та способів дій

Предметні результати: відносять твір до легенди, описують героїв та події, працюють із географічною картою

Пізнавальні УУД: підводять під поняття

Комунікативні УУД: слухають та розуміють мовлення інших

Пропонує провести дослідження, скласти кластер (див. Додаток).

Дослідницька робота

Виходячи з поняття легенди, ми маємо довести, що твір є/не є легендою.

Проводять дослідження, надають докази, складають кластер.

Робота у групах

(Спостереження, практична робота, робота з картою)

  1. Підсумок уроку

Предметні:

вміння орієнтуватися у тексті твори, доводити свою думку цитатами з тексту, складати план прочитаного.

Регулятивні УУД:

вміння планувати свої дії відповідно до поставленого завдання та умов її реалізації,

оцінювати результати своєї діяльності

Пропонує відновити план легенди (назви частин переплутані), довести цитатами з тексту

Організовує оціночні висловлювання учнів

Відновлюють правильне розташування частин плану, доводять правильність із опорою на текст твору

Оцінюють результати навчально-пізнавальної діяльності

Індивідуальна

  1. Домашнє завдання

Регулятивні УУД: приймають та зберігають навчальне завдання.

Коментує д.з. (на вибір)

Переказ за планом

Складання кросворду

Записують завдання у щоденник

Індивідуальна

додаток

Дослідження легенди

Етапи дослідження

I етап дослідження (1 група учнів)

Історична особистість: довести чи спростувати існування історичної особистості

Гіпотеза: довести чи спростувати існування історія Ермака, Івана Грозного.

Учні працюють з інформацією про ці особи в дитячій енциклопедії «Я пізнаю світ» на сторінках 242, 248 прийомом «стиснення тексту», зачитують доказ.

Заносять до кластера : Історична особистість

Вчитель доповнює розповідь учнів.

Висновок: Єрмак та Іван Грозний є історичними особистостями.

Формування вміння самостійно здійснювати пошук необхідної інформації, аналізувати, робити висновки

II етап дослідження (2 група)

Тимчасові рамки: необхідно знайти відповідність дат подій, описаних у легендах, та дат, які представлені в енциклопедії «Хто такий?»

Гіпотеза: часові рамки у легенді збігаються/не збігаються з історичними подіями.

Дату історичної події необхідно знайти у тексті легенди. Учні працюють із статтями енциклопедії «Хто такий», знаходять дати життя Івана Грозного (1530-1584), його правління та завоювання Єрмаком Сибіру (1581 рік)

Заносять у кластер: Тимчасові рамки

Висновок: часові рамки легенди збігаються з історичними подіями, отже відповідають дійсності.

Методи дослідження: спостереження.

III етап дослідження (3 група)

Географічне місце: знайти на фізичної картиРосії географічні назви, які у легенді

Гіпотеза: географічні назви у легендах реальні/не реальні (є на сучасній карті Росії).

Учні знаходять/не знаходять на карті Росії на карті географічні назви, які зустрічаються в легенді: Уральські гори, Дон, Сибір, річку Іртиш.

Заносять у кластер: Географічне місце

Висновок: наше припущення підтвердилося.

Формування вміння самостійно здійснювати пошук необхідної інформації, аналізувати, робити висновки.

Методи дослідження: практична робота.

IV етап дослідження (4 група)

Художній стиль твору: довести стиль «казкової» мови творів

Гіпотеза: У легенді розповідається про якусь подію у формі казки. Згадайте і назвіть, що притаманно стилю «казкового» мови.

Учні доводять/заперечують умови казкового стилю твору, відзначаючи свої результати у кластері: Казковий стиль

Достатньо довести дві умови казкового стилю.

Розвиток уміння здійснювати висновок на основі ранньо набутих знань

Таблиця доказів літературного стилю твору

Визначення, що повторюються.

Думав-думав, цар-батюшка...

Визначення перед визначальним словом.

Смерті не боїться, захворів цар.

Короткі форми прикметників та дієслів.

Зліг, чув, ... побачили ...

Моральні цінності народу:

Віддати життя за батьківщину (службу вірну для Русі святій співслужі)

Висновок: твір написано у формі казки

Розвиток здібностей до практичного застосуваннявивченого матеріалу

Осмислення нових знань, умінь, якостей, критичний аналіз отриманої інформації

Твори фольклору. Казки, легенди, билини, героїчні пісні.

Легенда про підкорення Сибіру Єрмаком.

Легенда – це жанр народних та літературних (авторських) творів, в основі яких лежать випадки з життя чи історичні події.
Вивчатимемо легенди, в основі яких також лежать дійсні події, що відбувалися з людьми, або історичні факти.

Вступ

http://mypresentation.ru/documents/7ac31004cdcd60935a9db0cf5b7e20f3/img13.jpg

Картина В.І. Сурікова "Підкорення Сибіру Єрмаком" показує нам вирішальну битву, що сталася в 1581 між загонами Єрмака і Кучума. На цьому полотні бачимо, як козаки на чолі з Єрмаком тіснять татар. Сам Єрмак зображений серед решти воїнів нічим непримітний, лише піднявши руку, вказуючи напрям для наступу.

http://v.900igr.net:10/datas/istorija/Pokorenie-sibiri-Ermakom/0021-021-Pokorenie-sibiri-Ermakom.jpg

Легена починається з того, що Царю Івану не давали спокій землі, що були за Уралом, які були насичені великими багатствами. Знав він, що ті землі Сибіром називають і володіють вони всяким добром, та ось тільки далеко ці багатства від його царства. Багато ночей і днів не спав цар Іван, все думав, як оволодіти цими землями.

http://ybobra.ru/uploads/url/4949.jpg/Vasnetsov_Ioann_4.jpg

Царю допоміг його бідний слуга, звичайний чоловік із селянського роду. Підходить до Царя, слуга із селян і питає: "Може, чим допоможу я тобі?". І пішов після чоловік за Єрмаком. Незабаром він знаходить сім'ю Єрмака і передає йому прохання Царське від батюшки Івана. Послужиш ти цареві службу вірну та добру. За Уралом багаті землі лежать, ти піди на ту землю, та розвідай, спіймай хана Кучума, а людей його підпорядкуй і до царської служби привчи.

Про підкорення Сибіру Єрмаком нам говориться з гордістю, з повагою до великого Єрмака та його справ. Єрмак представляється нам як міцної статури мужик із сильним духом переможця. До його особистих якостей відносяться такі риси як доблесть, доброта, завзятість та шляхетність. В основному він представлений нам у булатних латах у шоломі та з богатирським мечем. Саме так ми й бачимо Єрмака під час підкорення Сибіру. Також ми бачимо в ньому патріотизм, оскільки він називає Русь "святою", а головна його нагорода – це благословення вітчизни. Крім патріотизму героя ми ще бачимо сенс у його житті, це підтверджується такими рядками "а ми - не бездіяльно у світі жили!".

У ті далекі часи татарські війська вважалися дуже хорошими і непереможними. Протягом великого часу татарські воїни не знали поразок та підкорити їх було практично неможливо. Попри всі чутки про непереможного хана та його військо, Єрмак розбив останнього.

Ця легенда своєю манерою розповіді дуже схожа на казку, а саме завоювання Сибіру проходить як за помахом чарівної палички. Та й сама поведінка царя Івана описана як у казкового персонажа (казкового царя). Хоча ця легенда ґрунтується на реальних подіях, нам вона подається як казка. Сам герой справді існував і, можливо, мав ті риси, які ми побачили в рядках легенди.

Читання легенди з коментарями

1. Що турбувало Івана-царя? Прочитайте.

«Почув цар Іван, що за Уралом лежить земля багатша за нього... всю думу думав, як це царство хана підкорити».

2. Хто допоміг цареві знайти Єрмака Тимофійовича? Знайдіть відповідь у тексті.

Царю допоміг один його бідний слуга із селян, звичайний чоловік.

с. 23: « Підходить до царя один його бідний слуга з селян і запитує: «Може, допоможу я тобі?» с. 24: «Відправив цар Іван мужика в добрий шлях ... Виходив мужик всі річки і гори Уралу. Незабаром він знайшов сім'ю Єрмака та передав йому прохання царя Івана».

3. З яким проханням звернувся цар до Єрмака? Прочитайте.

с. 25: «Сослужи мені службу добру. За Уралом багаті землі лежать, ти пройди ту землю, упіймавши хана Кучума, а людей його під владу Русі приведи».

4. Як у легенді описано підкорення Єрмаком Сибіру?

Підкорення Єрмаком Сибіру описано з гордістю, з повагою до самого Єрмака та його справ.

5. Яким уявляєте Єрмака Тимофійовича? Розкажіть.

Єрмак видається сильним духом і міцним по тілу донським козаком. Суворий погляд, важка рука, гострий розум. Одягнений з лати булатні, на голові — шолом, у руках — меч. Так виглядав Єрмак під час завоювання Сибіру. А як виглядав Єрмак у мирному житті, можна подивитися на ілюстрації с. 24.

6. Чому про подвиг Єрмака Тимофійовича люди склали легенду? Чим цей твір нагадує казку?

Татарські хани та татарське військо на той час вважалися непереможними. Витривалі, жорстокі воїни-татари не знали поразок. Перемогти їх, тим більше, підкорити татар було неможливо. Однак Єрмаку це вдалося. Тому люди склали про цього козака-героя легенду.

Цей твір нагадує казку, тому що стиль оповідання схожий на казковий; завоювання Сибіру відбувається як за велінням чарівної палички(без кро-ви, без опису битв); сам цар Іван веде себе так, як казкові царі (занедужав, не п'є - не їсть).

Підсумки

Познайомились із легендою про підкорення Сибіру Єрмаком. Вчилися ділити текст на смислові частини, складати план; переказувати докладно та коротко окремі епізоди; висловлювати свою думку про прочитаному творі; розповідати про героя та його вчинки, розуміти позицію автора;

ДЖЕРЕЛО

http://www.lang-lit.ru/2014/10/legenda-oermake.html

http://vsedz.ru/content/legenda-o-pokorenii-sibiri-ermakom

http://etosibir.ru/statii/pokorenie-sibiri-ermakom/

http://antiquehistory.ru/ermak-kratko-o-zavoevatele-sibiri/

Літературне читання. 4 клас. УМК « початкова школа XXI століття»

Тема урока : Народні легенди Легенда про місто Китеж. Легенда про підкорення Сибіру Єрмаком.

Тип уроку: пояснення нового матеріалу із елементами дослідницької діяльності.

Види та форми організації навчального процесу: особистісно-орієнтований урок із використанням фронтальної, індивідуальної, групової роботи.

Методи навчання:проблемно-пошуковий (створення проблемних ситуацій та організація активної самостійної діяльності учнів з їх вирішення); словесний (розмова, діалог); практичний (робота з таблицею); наочний (спостереження, презентація);

дослідницький.

Педагогічні технології: технологія АМО, ІКТ, ігрові технології, технологія навчання як навчального дослідження, технологія критичного мислення.

Устаткування: мультимедійний проектор, екран, ноутбук, карта Росії,

презентація у форматі MS.ppt., роздатковий матеріал науково-популярна література:

Н. М. Карамзін «Історія держави Російського» том 3 глава 8 стор 107, М: Моск.рабочий; Склад, 1993;

Н. М. Карамзін «Історія держави Російського» том 9 глава 6 стор 18, М: Моск.рабочий; Склад, 1993;

А.А. Семенюк, М.О. Матюшина «Шкільний тлумачний словник російської», М., «Освіта», 2001;

Н.В.Чудакова, А.В.Громов «Я пізнаю світ», стор 209, стор 248, М., АСТ, 2002;

Підручник «Літературне читання», 4 клас, І частина, розділ «Героїчна пісня, легенда, біблійне переказ» Автори-упорядники: Єфросініна Л.А., Оморокова М.І. – М. «Вента-Граф», 2004

Мета уроку: дати уявлення про легенду як жанр фольклору за допомогою дослідницької роботи.

Завдання:

1. Освітні:

систематизація знань про жанрове розмаїття фольклору;

створення умов для повноцінного сприйняття літературних творів через єдність змісту та форми роботи;

порівняння персонажів різних творів, виявлення відносин до них власної оцінки та підтвердження власних суджень текстом творів.

2. Розвиваючі:

розвиток мисленнєвої діяльності учнів із використанням активних методів навчання;

формування вмінь дослідницької роботи;

оволодіння початковими навичками роботи з навчальними та науково-пізнавальними текстами;

розвиток пізнавальної активності.

3. Виховні:

збагачення морального досвіду учнів;

формування навичок роботи у групах (розуміти та приймати навчальне завдання, аргументувати свою точку зору в усно-мовленнєвому спілкуванні);

формування інтелекту та загальної культури.

Хід уроку

Форми, методи, прийоми

Ціль застосування

І етап уроку. Ініціація

Мета етапу: створення настрою спільну колективну діяльність у групах.

1. Вибір команд АМО «Знайди свою половинку»

Учні збирають групу, знайшовши свою половину прислів'я.

Прислів'я: "Учення світло, а неучення темрява", "Справі час, а потісі час". Додаток 1

Тепер ви є членами двох команд. Команди, прошу зайняти свої місця.

2. Вітання. Гра «Дразнилки»

Додаток 1

Привітання команд буде незвичайним. Кожна команда по черзі вигукує дражнилки, які приготували вдома.

У кого запас дражнилок закінчиться, той програв.

Пропоную побажати один одному удачі (вітання долонькою).

Формування груп, почуття команди

створення

психологічного клімату

ІІ етап уроку. Входження до теми

Ціль етапу: систематизація знань про жанри фольклору.

1. Актуалізація знань

Сьогодні у нас незвичайний урок, його тему ви визначите, склавши слово з літер (картки з літерами кожної команди лежать на столі).

Яке слово у вас вийшло? (Фольклор)

Що таке фольклор? (Відповіді дітей)

Фольклор – це усна народна творчість.

Слайд 2

До якого жанру фольклору відносяться такі твори?

(підготовлені діти читають твори)

Слайд 3

Баю баюшки баю,

Не лягай на краю.

Прийде сіренький дзига

І вхопить за бочок... (колискова пісня)

Від топота копит, пил полем летить (скоромовка)

Жили мужик та баба. У них була донька та синок маленький.

(казка)

Четверо братиків під одним дахом стоять (загадка)

Та-ра-ра! Та-ра-ра!

На лузі стоїть гора,

На горі росте дубок,

А на дубі вирва (потішка)

Матінка Добринюшці говорила,

Матінка Микитовича карала:

«Ах ти, душенько Добриня сину Нікитиничу! (Билина)

Як у старому було місті,

У славетному та багатому Нижньому,

Як жив тут, поживав багатий міщанин,

Багатий міщанин Кузьма Мінін-син (героїчна пісня)

Було в людини два сини. Старший-спокійний та господарський, працює на полі, батькові допомагає. А молодшому все не сидиться вдома, хочеться далекі країни подивитися.

(передання)

Додаток 2

Створення умов визначення учнями мети уроку та постановки навчальних завдань

Актуалізація досвіду учнів, який буде необхідний для «відкриття нових знань»

ІІІ етап уроку. Занурення у тему

Ціль етапу: дати поняття легенди як жанру фольклору.

1. Цілепокладання

У четвертому класі ми познайомилися з новими жанрами фольклору: билиною, переказом, героїчною піснею. Сьогодні ми доповнимо наші знання ще одним видом жанру фольклору - легендою.

Чи знайоме вам це поняття?

АМО «Вершина успіху»

Позначте на вершині успіху рівень своїх знань про легенду (учніе ся за допомогою кольорових магнітів визначають рівень своїх знань про легенду).

Додаток 3

2. Інтерактивна лекція

Введення поняття «легенда»

Що таке легенда?

Де можна знайти визначення легенди? (Знайти у тлумачному словнику, Інтернеті)

Завдання з груп:

1- визначити визначення поняття «легенда» по тлумачного словникаприйомом «Стиск тексту»

2- знайти визначення поняття «легенда» за науково-популярною статтею з Інтернету прийомом «Стиск тексту»

Кожна команда дає своє визначення.

Познайомимось із цим поняттям на 17 сторінці нашого підручника

Висновок: легенда-твор фольклору. У легенді розповідається про якусь історичну подію у формі казки.

Слайд 4

Сьогодні ми матимемо незвичайний урок, а урок-дослідження. Ми станемо вченими-дослідниками. А предметом дослідження будуть легенди «Про місто Китеже, «Про підкорення Сибіру Єрмаком». У ході нашого дослідження ми маємо довести, що ці твори є легендами.

Створення умов визначення учнями очікувань

Розкриття сутності поняття, що обговорюється, побудова логічного висновку

IV етап уроку Опрацювання змісту теми

Мета етапу: формування вмінь дослідницької роботи

1. Знайомство зі змістом твору

Завдання: кожна команда знайомиться зі змістом легенд та дає Стислий переказзмісту текстуза опорними словами(Картки з опорними словами лежать на столах).

Додаток 4

1- читає про себе легенду про місто Китеже, стор. 14 - 15

2 - легенду про підкорення Сибіру Єрмаком, стор. 15 - 17

Представники від команд дають короткий переказ, що супроводжується показом ілюстрацій на слайдах.

Слайди 5-10; 11-17

2. Дослідницька робота

Виходячи з поняття легенди, ми маємо довести, що твір є/не є легендою.

У кожному дослідженні є: предмет дослідження, гіпотеза, методи дослідження та висновки.

Предметом дослідження кожна команда матиме легенду.

Гіпотеза: у процесі дослідження треба довести, що легенда ґрунтується на історичній події, написана у формі казки.

Метод дослідження: спостереження, практична робота (робота з карткою)

Висновки. Кожна команда має маршрутні листи-таблиці, до яких заносяться результати дослідження.

Формування вміння самостійно здійснювати пошук необхідної інформації.

Формування вміння домовлятися про розподіл функцій та ролей у спільній діяльності; здійснювати взаємний контроль; вчити аналізувати та узагальнювати отримані знання

Етапи дослідження

І етап дослідження

Історична особистість: довести чи спростувати існування історичної особистості

Команда 1

Легенда про місто Кітеж

Команда 2

Легенда про підкорення Сибіру Єрмаком

Гіпотеза: довести чи спростувати існування історії хана Батия.

Учні працюють з інформацією про цю особу у дитячій енциклопедії «Я пізнаю світ» на сторінці 209 прийомом «стиснення тексту», зачитують доказ. Висновок заносять до таблиці.

Додаток 5

Вчитель доповнює розповідь учнів.

Слайд 18

Висновок: Хан Батий є історичною особистістю.

Гіпотеза: довести чи спростувати існування історія Ермака, Івана Грозного.

Учні працюють з інформацією про ці особи в дитячій енциклопедії «Я пізнаю світ» на сторінках 242, 248 прийомом «стиснення тексту», зачитують доказ. Висновок заносять до таблиці.

Додаток 5

Вчитель доповнює розповідь учнів. Слайди 19-20

Методи дослідження: спостереження.

Висновок: Єрмак та Іван Грозний є історичними особистостями.

Гра «Квітка-семиквітка»

На картках (пелюстках) надруковано характеристики особистості героїв (відповідно до легенд). Учням потрібно розподілити картки до портретів Батия та Єрмака. Скласти розповідь про характерних рисахвідповідної історичної особистості.

Додаток 6

Слайди 21-22

Організація зміни видів діяльності з метою запобігання стомлюваності, зняття емоційної напруженостіучнів

ІІ етап дослідження

Тимчасові рамки: необхідно знайти відповідність дат подій, описаних у легендах, та дат, що наводяться у науково-популярних статтях у книзі Н. М. Карамзіна «Історія держави Російського».

Гіпотеза: часові рамки у легендах збігаються/не збігаються з історичними подіями.

Дату історичної події необхідно знайти у тексті легенди.

Учні працюють із статтею з книги М. М. Карамзіна «Історія держави Російського» том 3 розділ 8 сторінка 107. Дата приходу на річку Волгу Батиєва війська і дата з легенди появи Батиєва війська у ветлузьких лісах (XIII століття) збігаються. Висновок заносять до таблиці.

Додаток 5

Методи дослідження: спостереження.

Гіпотеза: часові рамки у легендах збігаються/не збігаються з історичними подіями

Дату історичної події необхідно знайти у тексті легенди. Учні працюють зі статтею з книги М. М. Карамзіна «Історія держави Російського» том 9 розділ 6 сторінка 18. Дати життя Івана Грозного (1530-1584) та завоювання Єрмаком Сибіру (1581) збігаються.

Методи дослідження: спостереження. Висновок заносять до таблиці.

Додаток 5

Висновок: часові рамки легенди збігаються з історичними подіями, отже відповідають дійсності.

Формування вміння самостійно здійснювати пошук необхідної інформації, аналізувати, робити висновки

III етап дослідження

Географічне місце: знайти на фізичній карті Росії географічні назви, що зустрічаються у легенді

Гіпотеза: географічні назви у легендах реальні/не реальні (є на сучасних географічних картах).

Відкрити в Інтернеті географічну карту Нижегородської області (за закладкою вчителя).

Додаток 7

Учні знаходять/ не знаходять на карті географічні назви, що зустрічаються в легенді: річку Волгу, її притоку річку Ветлугу, озеро Світлояр. Висновок заносять до таблиці.

Додаток 5

Гіпотеза: географічні назви у легендах реальні/не реальні (є на сучасній карті Росії).

Учні знаходять/не знаходять на карті Росії на карті географічні назви, які зустрічаються в легенді: Уральські гори, Дон, Сибір, річку Іртиш. Висновок заносять до таблиці.

Додаток 5

Методи дослідження: практична робота.

Висновок: наше припущення підтвердилося.

Формування вміння самостійно здійснювати пошук необхідної інформації, аналізувати, робити висновки

Загальний висновок: Ви довели, що твори ґрунтуються на історичних подіях, виконано одну умову з поняття легенди.

IV етап дослідження

Художній стиль твору:довести стиль «казкової» мови творів

У легенді розповідається про якусь подію у формі казки. Це друга умова визначення поняття легенди. Нам треба довести/спростувати другу частину визначення легенди. Згадайте і назвіть, що притаманно стилю «казкового» мови.

Слайд 23

Команда доводить/заперечує умови казкового стилю твору, відзначаючи свої результати у таблиці. Достатньо довести дві умови казкового стилю.

Додаток 5

Розвиток уміння здійснювати висновок на основі ранньо набутих знань

Таблиця доказів літературного стилю твору

Визначення, що повторюються.

Давним-давно…., все бігла і бігла.

Розташоване воно……глав церков

Прийшовши, завоювавши, стих (затих) ...

перемога сили духовної над фізичною силою.

Висновок: твір написано у формі казки.

Визначення, що повторюються.

Думав-думав, цар-батюшка...

Визначення перед визначальним словом.

Смерті не боїться, захворів цар.

Короткі форми прикметників та дієслів.

Зліг, чув, ... побачили ...

Моральні цінності народу:

Віддати життя за батьківщину (службу вірну для Русі святій співслужі)

Висновок: твір написано у формі казки

Розвиток здібностей до практичного застосування вивченого матеріалу

Учні працюють із текстом легенди. Команда за пунктами самостійно доводить/заперечує стиль казкової мови, позначаючи свої результати у таблиці. Кожна команда на прикладах доводить свою гіпотезу.

Загальний висновок: твір написано у стилі казкової мови.

У ході дослідницької роботи довели, що у цих творах виконано дві умови, отже, ці твори є легендами.

Актуалізація здобутих знань

V етап уроку Підбиття підсумків

Ціль етапу: осмислення нових знань, умінь, критичний аналіз отриманої інформації

1.Складання кластера на тему «Що таке легенда?»

Слайд 24

Кластер

Осмислення нових знань, умінь, якостей, критичний аналіз отриманої інформації

2. Рефлексія: оцінювання учнями рівня своїх знань на вершині успіху.

3. Підбиття підсумків.

Який етап нашої дослідницької роботи вам здався найцікавішим? Складним?

Хто з вас відчув інтерес до дослідницької діяльності?

Коригування своєї діяльності на основі цієї оцінки, а також самооцінка себе, своєї поведінки, своєї ролі, свого внеску у процесі групової роботи.


Допускаю________________

Оцінка за урок: _____________

План-конспект

урокулітературного читання

вкласі

12.09.2016

дата

Консультація вчителя__________________

Тема урока: Легенда про підкорення Сибіру Єрмаком

УМК "Початкова школа XXI століття"

Тип уроку:відкриття нових знань.

Мета уроку:створити сприятливі умовидля знайомства учнів 4 клас з легендою «Про підкорення Сибіру Єрмаком»

Завдання:

Освітні:

    Ознайомити учнів із легендою про підкорення Сибіру Єрмаком;

    Формування уявлень персонажів різних творів, виявлення відносин до них власної оцінки та підтвердження власних суджень текстом творів.

Розвиваючі:

    Розвиток мисленнєвої діяльності учнів із використанням активних методів навчання;

    Розвиток пізнавальної активності.

Виховні:

    Збагачення морального досвіду учнів;

    Формування навичок роботи у групах (розуміти та приймати навчальне завдання, аргументувати свою точку зору в усно-мовленнєвому спілкуванні);

    Формування інтелекту та загальної культури.

Особистісні УУД:

    Ціннісно-смислова орієнтація (уміння співвідносити вчинки та події при аналізі легенди про підкорення Сибіру Єрмаком)

Пізнавальні УУД:

    Формування бажання дізнаватися нове про жанр фольклору

Комунікативні УУД:

1.Формування вміння слухати думку співрозмовника/сусіда/товариша.

    Вміння вести діалог із учителем;

    Вміння слухати думку співрозмовника та взаємодіяти з ним;

    Вміння емоційно відповідати на запитання.

Обладнання:презентація, екран, ноутбук

Хід уроку:

I. Організація початку уроку:

1. Привітання:

Здрастуйте хлопці, мене звуть Аліна Миколаївна і сьогодні урок літературного читання у вас проведу я. У нас буде пізнавальний та цікавий урок, сьогодні на уроці ми познайомимося із новою темою.

2. Перевірка готовності:

Давайте перевіримо, чи все у нас готове до уроку і чи порядок на робочих столах.

3. Мотивація до навчальної діяльності:

Новий урок означає нові знання і нові відкриття і, що важливо, це цікаво.

ІІ. Актуалізація знань

1. Збирала Маргарита маргаритки на горі, Скороговорка

Маргарита розгубила маргаритки на подвір'ї.

2. Сім братів: роками рівні, Загадка

Іменами різні. (Дні тижня)

3. Без праці не витягне Прислів'я

І рибку із ставка.

4. Що ти, Вася-Волошка хмуришся, не веселий? Дразнилка

Ясні очі опустив, голову повісив!

5. І жили вони довго та щасливо, Казка

І померли одного дня.

6. Спи моя радість усні, Колискова пісня

У будинку погасли вогні.

7. Широка річка, Потішки

Високі береги.

ІІІ. Відкриття нових знань.

1. Введення у тему:

У: У четвертому класі ви знайомитеся з новими жанрами фольклору: билиною, переказом, героїчною піснею. Сьогодні ми доповнимо наші знання ще одним жанром фольклору. І дізнаємося про нову тему уроку, але для початку давайте розберемо що таке “легенда”

Легенда - (від порівн. -лат. legenda «збори літургійних уривків для щоденної служби» ще в половині ХIХ століття) - один із різновидів неказкового прозового фольклору. Поетичне переказ про якусь історичну подію. У переносному значенні відноситься до овіяних славою, викликає захопленняподій минулого.

Тепер поговоримо про Єрмак.

Єрмак Тимофійович (1532 - 1585, Сибірське ханство) - козачий отаман, історичний завойовник Сибіру для Російської держави. Один із історичних героїв Росії.

Походження Єрмака точно невідоме, існує кілька версій. «Родом невідомий, душею знаменитий», він, за одним переказом, був родом із берегів річки Чусова. Завдяки знанням місцевих річок, ходив по Камі, Чусовойи навіть перевалював в Азію, по річці Тагіл, доки його не забрали служити-козачити (Черепанівський літопис). Згідно з іншою версією, був уродженцем Качалінської станиці на Дону.

А що ви можете розповісти мені про Сибір?

Походження слова «Сибір» до кінця не встановлено. «Сибір» дослівно можна перекласти з тюркської, як меті, підмітай, тобто мете вітер, завірюха і т.д.

Починаючи з XIII століття Сибіром починають називати як народність, а й місцевість, де вона проживала. Назва вперше згадується в іранських авторів XIII століття, на карті вперше позначено як «Sebur» в Каталонському атласі в 1375 році. Тобол.

Сибір - великий географічний регіон у північно-східній частині Євразії, обмежений із заходу Уральськими горами, зі сходу вододіловими хребтами біля Тихого океану, з півночі Північним Льодовитим океаном, з півдня кордоном суміжних країн Росії, Казахстану, Монголії, Китаю

Хто готовий сформулювати тему?

Д: Легенда про підкорення Сибіру Єрмаком.

У: Правильно, молодець.

А зараз поставте собі за мету, що ви хочете дізнатися на цьому уроці.

2. Вивчення теми:

Розминка:

Сіли прямо, спини прямі, руки поклали на коліна, по-моєму жесту набираємо повітря, і тягнемо букви протяжно (уривчасто)

Тепер зі складом "жа" вигадуємо пропозицію "жа-жа-жа, ми веземо з собою вужа"

"Жу-жу-жу, молоко дамо їжу"

"Ши-ши-ши, як же всі ми гарні"

А зараз Уявіть, що у вашої бабусі ювілей їй виповнюється 50 років. Перед вами стоїть торт, а в ньому 50 свічок, і вам треба зачепити всі ці свічки. Набирає повітря і дме так щоб всі свічки задулися відразу.

2. Зараз відкриваємо підручник на сторінці 26 і починаємо читати ланцюжком.

3. У тексті були виділені слова, звернемося до словника і дізнаємося, що вони позначають.

Цар Іван Іван IV - це

Кучум – це

А тепер дайте відповідь мені на запитання хлопці.

1. Хто головний герой? Яким був Єрмак?

2. Подумайте, може хтось із класу схожий характером на головного героя, даної легенди?

3. Який подвиг зробив Єрмак?

4. Чи сподобався вам сюжет нашої сьогоднішньої легенди? Чому?

VI. Фізхвилинка:

У: Встаємо з-за парт і зробимо фізхвилинку для наших очей

Раз – ліворуч, два – праворуч,

Три – вгору, чотири – вниз.

А тепер по колу дивимося,

Щоб краще бачити світ.

У: Сідайте

VII. Узагальнення:

Хлопці, а зараз ми з вами беремо до рук прості олівці, відкриваємо підручник на стор. 26 і ділимо текст на частини та озаглавимо кожну частину.

1. Дума царя

2. Порада слуги

3. Пошуки Єрмака

4. Завоювання Сибіру

VIII. Закріплення:

Зараз ми з вами закріпимо матеріал, попрацювавши в парах, відкриваємо раб.зошит на стор. 14(4*), вам 3 хвилини на кросворд

2. Грізний

7. Селянин

IX. Рефлексія:

1. Тож, хлопці, про що ми сьогодні говорили на уроці?

2. Як називається тема нашого уроку?

3. А чим був стурбований Іван-цар?

Підсумок:

Мені дуже сподобався, як ви працювали сьогодні на уроці. Ви були активні та уважні.

А зараз поставимо оцінки за урок (пояснити за що)

А тепер ви поставте мені оцінку за урок.

Домашнє завдання:

Відкриваємо щоденники, записуємо домашнє завданняуч.стр.30 ст.5, написати розповідь у зошити

Використовувана література:

1. Інтернет ресурси: «Яндекс, Вікіпедія»;

2. УМК "Початкова школа XXI століття":підручник, робочий зошит: Л. А. Єфросиніна

3. Додаток:

1. План-конспекту уроку літературного читання;

Освоєння Сибіру – одне з найважливіших сторінок історія нашої країни. Величезні території, що нині складають більшу частину сучасної Росії, в початку XVIстоліття були, фактично, «білою плямою» на географічній карті. І подвиг отамана Єрмака, який завоював Росії Сибір, став однією з значних подій у формуванні держави.

Єрмак Тимофійович Оленін - одна з найменш вивчених особистостей подібного масштабу в російській історії. Досі достеменно невідомо, де і коли народився славний отаман. За однією з версій, Єрмак був родом з берегів Дону, за іншою – з околиць річки Чусова, за третьою – місцем його народження була Архангельська область. Невідомою залишається і дата народження – в історичних хроніках вказується період із 1530 по 1542 рр.

Відтворити біографію Єрмака Тимофійовича на початок його Сибірського походу практично неможливо. Достовірно невідомо навіть, чи є ім'я Єрмак його власним, чи це таки прізвисько козачого отамана. Проте з 1581-82 рр., тобто безпосередньо початку Сибірського походу, хронологія подій відновлено досить докладно.

Сибірський похід

Сибірське ханство, як частина Золотої Орди, що розпалася, довгий часспівіснувало у світі з Російською державою. Татари виплачували щорічну данину московським князям, проте з приходом до влади хана Кучума виплати припинилися, а загони татар почали нападати на російські поселення на Західному Уралі.

Достеменно невідомо, хто був ініціатором Сибірського походу. За однією з версій, Іван Грозний доручив купцям Строгановим профінансувати виступ козачого загону на незвідані сибірські території, щоби припинити татарські набіги. За іншою версією подій, Строганов самі вирішили найняти козаків для охорони власності. Однак існує ще один варіант розвитку подій: Єрмак з товаришами пограбували строганівські склади і вторглися на територію ханства з метою поживи.

У 1581 році, піднявшись на стругах вгору по річці Чусова, козаки перетягли човни волоком у річку Жеравля Обського басейну і влаштувалися там на зимівлю. Тут відбулися перші сутички із загонами татар. Щойно зійшов лід, тобто навесні 1582 року, загін козаків дістався річки Тура, де знову розбили висланим їм назустріч війська. Нарешті Єрмак дійшов річки Іртиш, де загін козаків захопив головне містоханства - Сибір (нині Кашлик). Залишившись у місті, єрмак починає приймати делегації від корінних народів – хантів, татар, із обіцянками світу. У всіх отаман приймав присягу, оголошуючи їх підданими Івана IV Грозного, і зобов'язував платити ясак – данина – на користь російської держави.

Підкорення Сибіру продовжилося влітку 1583 року. Пройшовши за течією Іртиша і Обі, Єрмак захоплював поселення - улуси - народів Сибіру, ​​примушуючи жителів містечок приймати присягу російському цареві. Аж до 1585 року Єрмак із козаками воював із загонами хана Кучума, розв'язуючи численні сутички на берегах сибірських річок.

Після взяття Сибіру Єрмак відправив посла до Івана Грозного з рапортом про успішне приєднання земель. На вдячність за радісну звістку цар обдарував не лише посла, а й усіх козаків, що брали участь у поході, а самому Єрмаку передав у дар дві кольчуги чудової роботи, одна з яких, за словами придворного літописця, належала раніше знаменитому Шуйському воєводі.

Загибель Єрмаку

Дата 6 серпня 1585 року у літописах відзначена як день загибелі Єрмака Тимофійовича. Невелика група козаків — близько 50 осіб — під проводом Єрмака зупинилася ночівлею на Іртиші, біля гирла річки Вагай. Кілька загонів сибірського хана Кучума напали на козаків, перебивши майже всіх сподвижників Єрмака, а сам отаман, за даними літописця, потонув в Іртиші, намагаючись добратися до стругів. За даними літописця, потонув Єрмак через царський подарунок – дві кольчуги, які своїм тягарем і стягнули його на дно.

Офіційна версія загибелі козачого отамана має продовження, проте ці факти не мають жодного історичного підтвердження, а тому вважаються легендою. Народні оповіді свідчать, що через день тіло Єрмака виловив з річки рибалка-татарин і доповів про свою знахідку Кучуму. Власноруч переконатися в загибелі отамана з'їхалася вся татарська знать. Смерть Єрмака спричинила великого свята, який тривав кілька днів Татари розважалися, стріляючи в тіло козака, протягом тижня, потім, забравши подаровані кольчуги, що стали причиною його загибелі, поховали Єрмака. на Наразіісторики та археологи розглядають кілька районів як ймовірні місця поховання отамана, проте офіційного підтвердження справжності поховання немає досі.

Єрмак Тимофійович – не просто історичний діяч, це одна з ключових постатей у російській народній творчості. Про діяння отамана створено безліч легенд та оповідей, і в кожному з них Єрмак описується як людина виняткової відваги та мужності. При цьому про особистість і діяльність підкорювача Сибіру достовірно відомо дуже небагато, і така явна суперечність змушує дослідників знову і знову звертати увагу на національного героя Росії.