План-конспект уроку з фізичної культури у розділі «Єдиноборства» (10 клас). Методичні розробки щодо ведення уроку боротьби у школі (6–8-і класи) Елементи єдиноборства на уроці фізичної культури

Мета уроку:

Завдання уроку:

Повинні знати:

Повинні вміти:

УУД, що формуються:предметні:

метапредметні:

особистісні:

Перегляд вмісту документа
«Конспект уроку з фізичної культури: "Прийоми боротьби у стійці"»

Розгорнутий конспект уроку з фізичної культури

Вчителі Бондаренко О.О.

Дата проведення: 12.12. 2016р.

Розділ:Елементи єдиноборств

Тема урока:Прийоми боротьби у стійці.

Мета уроку:вивчення елементів техніки прийомів у стійці; переворот нирком. Контроль та оцінка індивідуального фізичного розвитку та фізичної підготовленості.

Завдання уроку:

Повинні знати:

Вплив оздоровчих систем фізичного вихованняна зміцнення здоров'я, профілактику професійних захворювань та збільшення тривалості життя. Форми занять фізичною культурою, їх цільове призначення та особливості проведення. Вимоги безпеки на заняттях фізичною культурою. Способи контролю та оцінки індивідуального фізичного розвитку та фізичної підготовленості.

Повинні вміти:

Планувати та проводити індивідуальні заняття фізичними вправами різної цільової спрямованості. Комплекси вправ загальної та спеціальної фізичної підготовки. Проводити фізкультурно-оздоровчі заходи як навчального дня, фрагменти елементів єдиноборств (у ролі помічника вчителя). Надавати першу долікарську допомогу при травмах

УУД, що формуються:предметні:володіти навичкою систематичного спостереження за своїм фізичним станом, мати уявлення про техніку єдиноборств.

метапредметні:розвивати мотиви та інтереси пізнавальної діяльності до занять єдиноборств; здійснювати контроль за своєю діяльністю, володіти основами самоконтролю, самооцінки;

особистісні:формування готовності та здібності учнів до саморозвитку та самоосвіти, формування моральних почуттів та моральної поведінки.

Метод проведення:потоковий, індивідуальний.

Місце проведення:спортивний зал

Інвентар:свисток, секундомір, гімнастичні мати

Характеристика учнів (клас): 11 клас

Дозування

Організаційно-методичні вказівки

Підготовча частина, 11 хвилин

1. Побудова в одну шеренгу:

а) рапорт фізорга класу;

б) вітання;

в) перевірка учнів;

г) повідомлення завдань уроку.

д) пульсометрія

2. Стройові прийоми дома; повороти та перебудова в шерензі та колоні:

Звернути увагу на спортивну форму, взуття, техніку безпеки на занятті

2. Ходьба:

високо піднімаючи коліна,

на зовнішній/внутрішній стороні стопи.

Біг: із захлестом гомілки назад, правим/лівим боком вперед, скресним кроком,

з прискоренням,

із поступовим переходом на ходьбу.

Ходьба у напівприсиді, звичайна ходьба.

Переки вперед, назад, з виходом на прямі руки, довгий перекид, підйом розгином.

3. ОРУ на місці:

1) І. п. – ноги на ширині плечей 1, 2, 3-піднімаючи руки вгору. Зробити ними три ривки тому. 4-і.п.

2) І, п. – руки за голову, лікті відведені назад. 1,2-два нахилу вправо. 3,4-то ліворуч.

3) І. п. – ноги на ширині плечей. 1, 2, 3-три пружинистих нахилів вперед. 4-и. п.

4) І. п. – руки за головою. 1 – поворот тулуба ліворуч. 2 – й. та п. 3 – поворот тулуба направо. 4 – в. п.

5) І. п. – руки на поясі 1 – 4 – круговий рух тулубом уперед направо. 5 – 6 – те саме вперед – ліворуч.

6) І. п. - упор лежачи. 1, 2 – зігнути руки. 3 – 4 розігнути руки.

7) І. п. – лежачи на животі, захопивши руками гомілковостопні суглоби. 1 - прогнутися. 2-й. в. п.

8) І. п. - лежачи на спині, руки вздовж тулуба. 1, 2, - торкнутися килима за головою шкарпетками ніг. 3, 4, - в. п.

9) Рухи на передньому мосту вперед – назад, з поворотом голови ліворуч та праворуч.

10. Боротьба на руках

по 0,5 кола

по 10 повторень

8 повторень

8 повторень

8 повторень

8 повторень

10 повторень

8 повторень

10 повторень

8 повторень

Направ-во! В обхід по залі кроком руш!

Звернути увагу на поставу.

Під час руху правим боком ліва нога поперемінно ставиться то спереду, то ззаду правої ноги.

Голову вперед не нахиляти

Ноги в колінах не згинати

Лікті вперед не зводити

З місця не сходити

Тулуб прямий

І. п. приймати лише після команди

Коліна на підлогу не ставити

Ноги поставити ширше плечей упор руками в килим

Активно працювати корпусом

Основна частина, 25 хвилин

1. Переклад ривком захопленням однойменного зап'ястя та тулуба

Захист: крокуючи повернутись грудьми до атакуючого і захопити його різноіменну руку. 12хв
Конрприем: кидок підворотом захопленням зап'ястя.

2. ^ Переклад нирком захопленням тулуба з далекою рукою

Захист: відходячи від атакуючого і повертаючись до нього грудьми захопити вільною рукою його плече.
Контрприйоми:
а) кидок підворотом захопленням руки під плече;

б) накриття висідом захопленням руки по плече.
в) пульсометрія

ПУЛЬСОМЕТРІЯ

Заключна частина, 4 хвилини

1. Вправи зміцнення м'язів шиї.

2. Спокійна гра «на увагу».

3.пульсометрія

2. Підбиття підсумків.

3. Організований догляд із зали.

Вказати на помилки. Виділити хлопців, які добре справлялися із завданнями. Похвалити всіх за роботу.


Тема:Дзюдо. Прийоми боротьби лежачи і стоячи».

Дата проведення: 02.12.2014 р.


Місце проведення:МБОУ «Джалільська середня загальноосвітня школа№ 2 » Сарманівського муніципального району Республіки Татарстан

Провів:тренер-викладач з дзюдо

Щербаков Віктор Олексійович

Мета уроку:розвиток координаційних, силових здібностей, силової витривалості та гнучкості, ознайомлення з основами олімпійського руху.

Завдання уроку:

Вивчити кидок у боротьбі стоячи «Передню підніжку» та вдосконалювати кидок «задня підніжка».

Вивчити больовий прийом у боротьбі лежачи «важіль ліктя під час захоплення руки двома ногами».

Теоретичні відомості: продовжити ознайомлення з олімпійським рухом.

Інвентар:дзюдоїстський килим (татамі).

Частини кл.години

Зміст класної години


Дозування


Методичні вказівки


1.


Вступна частина.

1. Побудова, перекличка учнів.

2. Проблемна ситуація, завдання уроку.

3. Виховний момент.


2 хв.


З настанням зими почастішали звернення громадян до травпункту.

Що необхідно знати та вміти, щоб не отримати травми або правильно надати допомогу.

Виховання почуття співпереживання до людей, можливість прийти на допомогу, зміцнення здоров'я


2.


Підготовча частина

1. Вимірювання частоти серцевого скорочення (ЧСС). Розминка: легко бігом, біг приставними кроками, захлестом гомілки, високим підніманням стегна, біг із поворотами на 360 градусів.


10 хв.

2 хв.


Біг у колоні по одному. Дистанція один метр. Вдих носом, видих ротом


2. О.Р.У стоячи, вправи для розвитку м'язів шиї, плечового суглоба, рук, тулуба, кульшових суглобів; вправи для колінних суглобів. Випади вліво, вправо (напівшпагати), шпагат поздовжній та поперечний.

3. Вправи в партері (лежачи) у розвиток гнучкості

А) Вправа міст із положення стоячи на колінах.

Б) Повороти тулубом зі становища сидячи навколішки торкаючись руками килима позаду.

В) Розминка шиї зі становища стоячи в упорі на голові "міст" зігнувшись.

Г) Розминка шиї зі становища стоячи в упорі на голові "міст" прогнувшись.

Д) Переки вперед і назад, переворот боком, переворот вперед. Вимірювання ЧСС.

4 хв.


Чи не крутити головою. Руки прямі.

Основна частина.

1. Удосконалення страховки, падіння на бік та на спину.

2. Вчитель розповідає та показує новий прийом. Вимірювання ЧСС

3. Розучування техніки прийому передня підніжка. Цей прийом може виконуватися, якщо партнер знаходиться у захисній стійці або коли партнер рухається вперед. Торі в синьому кімоно стоїть у фронтальній (захисній) стійці, лівою рукою захоплює праву руку Уке в білому кімоно, а правою рукою тримає захоплення на шиї. Уке стоїть в атакуючій (правосторонній) стійці права нога попереду, і тримає такий самий захоплення як Торі, Уке руками робить тягу Торі на себе і переносить центр ваги свого тіла на праву ногу, робить розворот заводячи ліву ногу за праву і стає спиною до Торі, робить підсід і правою ногою перекриває обидві ноги Торі переносячи центр ваги на ліву ногу, лівою рукою тягне праву руку, а правою рукою захопивши шию Торі і робить кидок. Вимірювання ЧСС.

5. Гра, проведення конкурсу з вирішення кросворду на олімпійську тематику.

А) Питання по горизонталі

1.Місце проведення древніх Олімпійських Ігор (Олімпія).

2. Джерело здоров'я (спорт).

Б) Питання щодо вертикалі

1. Комплексне, масове змагання (Спартакіада).

6.Вимірювання ЧСС. Боротьба лежачи (партер). Розучування больового прийому важіль ліктя під час захоплення руки двома ногами. Уке в білому кімоно лежить на спині, Торі трохи відсувається назад, робить паузу в положенні стоячи на лівому коліні, потім присувається ближче. Піднімаючи праву руку, Уке захоплює лівий відворот Торі. Торі відразу реагує, захоплюючи праву руку партнера двома руками і ставлячи праву ногу біля пахви борця в білому. Піднімаючись на правій нозі, Торі переступає лівою ногою через голову Уке, поставивши п'яту біля його шиї. Одночасно Торі підтягується ближче до правого плеча Уке. Торі сідає на татамі біля правого плеча партнера. Стисаючи коліна, Торі витягає руку Уке у напрямку назовні, скручуючи її за допомогою свого правого стегна. Уке подає сигнал «здаюся» подвійною бавовною по лівій нозі Торі. Вимірювання ЧСС.

28 хвилин.

5 хв.


Робити бавовну прямою рукою .

Технічні дії виконуватимуть без опору.

Стійка пряма.

Клас поділяється на дві групи та бореться по 5 хв.

Стежити за постановкою ніг та тягою

Страхування партнера під час падіння.

Гра на олімпійську тематику

Повернути передпліччя руки атакованого таким чином, щоб великий палець зап'ястя був спрямований нагору.


4.


Заключна частина.

1. Приведення організму до відносно спокійного стану, легко бігом.

2. Дихальні вправи. Черевне грудне та повне дихання. Лежачи на спині, ліва рукалежить на животі, а права на грудях, робити черевне дихання, 5-7 вдихів, очі закриті. Грудне дихання 5-7 вдихів. Повне дихання, починаючи вдих животом, переводити вдих груддю, починаючи видих грудьми та закінчуючи видих животом. 3.Вимірювання ЧСС.

4. Побудова, підбиття підсумків уроку: виділення найкращих учнів, завдання відстаючим. Домашнє завдання.


5 хвилин.

2 хв.

Права рука не повинна рухатися, а ліва рука піднімається

Конспект уроку фізичної культури

П.І.Б. педагога : Коваленко Юлія Вікторівна

Клас: 7

Програма: Робочі програми 5-9 класів В.І. Ляха Просвітництво 2013р.

Розділ програми : Легка атлетика

Тип уроку : освітньо-пізнавальний

Тема урока : Стрибки в довжину з 9-11 кроків розбігу

Мета уроку : Сформувати уявлення про правильну техніку виконання стрибків у довжину з 9-11 кроків розбігу.

Завдання уроку :

    пояснити правильну технікувиконання стрибків у довжину з 9-11 кроків розбігу;

    продемонструвати виконання стрибків у довжину з розгону;

    виконати стрибки у довжину з 9-11 кроків розбігу;

    сприяти розвитку фізичних якостей;

    планувати свої дії під час виконання фізичних вправ;

    працювати у складі групи, формувати організаторські та комунікативні здібності.

Умови проведення : стадіон, стрибкова яма

Матеріально-технічне забезпечення Кабіна: рулетка, граблі, лопата, секундомір.

1. Вступно-підготовча частина

1.1. Організаційний момент .

Ціль: забезпечити психологічну та морфофункціональну готовність учнів до вирішення завдань основної частини уроку та досягнення його цільової установки.

Завдання:

    створити позитивний емоційний настрій;

    поставити мету та завдання уроку, пов'язати їх з темою минулого уроку;

    перевірити знання з техніки безпеки;

    перевірити ЧСС (частоту серцевого скорочення).

Методи : словесний (команда, вказівка, бесіда),

Метод контролю : Вимір морфофункціональних показників.

Діяльність вчителя

Діяльність учнів

Дозування

ЗМУ

Організує побудову

Організує здачу рапорту, контролює правильність виконання команд. Вітає учнів.

Ставить цілі, завдання на урок.

Опитує учнів за правилами техніки безпеки під час розминки.

Подає команду на вимірювання ЧСС.

Учні будуються у шеренгу по одному.

Фізорг класу здає рапорт, учні виконують команди:

«Рівняйся», «Смирно», «По порядку розрахуйся».

Слухають та усвідомлюють

Відповідають питання вчителя. Дотримуватись зазначеної дистанції, чітко виконувати команди вчителя.

Вважають пульс

1 хв.

30 секунд

10 секунд

20 секунд

Перевірити відповідність спортивної форми у учнів. П'ятки разом, шкарпетки нарізно. Плечі розправлені, груди подати вперед, руки притиснуті до тулуба, кисті стиснуті в кулак.

Вважають за 10 сек.

Запам'ятати число ЧСС, у кого ЧСС вище 80уд/хв, стають на лівий фланг.

1.2. Перевірка домашнього завдання

Ціль: перевірка засвоєння домашнього завдання.

Завдання :

    формувати вміння самооцінки;

    мотивувати до занять фізичної культури та спорту.

Метод : словесний.

Методи мотивування навчальної активності учнів : заохочення, похвала

Метод контролю: опитування.

Діяльність вчителя

Діяльність учнів

Дозування

ЗМУ

Проводить опитування

- Який вид спорту називають «королева спорту»

Чому?

На попередніх уроках ми з вами вивчили стрибок у довжину з місця . Чи існують інші види стрибків?

- Навіщо необхідно вміти правильно робити стрибки? Зробіть висновок.

Пропоную продовжити техніку вивчення стрибків. З чого почнемо?

Легка атлетика

Вона об'єднує понад 40 видів інших спортивних вправу ходьбі, бігу, стрибках, метаннях та багатоборствах.

- Стрибки у довжину з розбігу; стрибки ввисоту.

- Стрибки знаходять широке застосування у рухової діяльності. Вправи у стрибках зміцнюють кістково-м'язовий апарат ніг, тулуба, тренуютьокомір, координацію рухів.

- З розминки.

1 хв.

2 хв

Перевірити за короткий проміжок часу знання та способи дії уч-ся, встановлення прогалин у їх засвоєнні

1.3. Розминка

Ціль : формувати знання учнів про правила безпечної поведінки під час проведення стрибків, навчити рухової дії, розвивати швидкість рухової реакції.

Завдання:

    всебічно підготувати організм учнів для вирішення основної частини уроку та досягнення максимального оздоровчого ефекту;

    підготувати м'язові групи спини, ніг, черевного преса, які братимуть участь у вирішенні рухових завдань;

    формувати навички та вміння виконувати рухові дії та формувати встановлення на активну пізнавальну діяльність.

Методи: словесні (опис, вказівки, розпорядження, підрахунок, команди), метод безпосередньої наочності.

Методи контролю:вимір морфофункціональних показників.

Діяльність вчителя

Діяльність учнів

Дозування

ЗМУ

Ходьба по спортивному майданчику із зміною напрямку руху

1.Ходьба на шкарпетках, руки нагору.

Ходьба п'яти, руки на поясі.

Ходьба на зовнішніх сторонах стоп, руки на поясі.

Спортивна хода.

Біг у колону по одному.

Біг на шкарпетках. Бічний галоп (правим, лівим боком).

2.Вправа на відновлення дихання.

На 4 рахунки – глибокий вдих, на 4 рахунки – повільний видих («спущений м'яч»);

Відновлюємо пульс, дихання.

3. ОРУ на місці:

1. І.П. - стоячи ноги нарізно
1-2 - руки через сторони вгору, 3-4 - в.п. 6-8 разів.

2.І.п. - стоячи ноги нарізно, руки за головою. Нахил голови вперед. 10-15 сек.

І.П. - стоячи ноги нарізно. Нахил голови назад. 10-15 сек.

І.П. - стоячи ноги нарізно. Нахил голови вліво. Те саме в інший бік. 10-15 сек.

І.П. - ноги нарізно, руки вгору, пальці переплетені в замок 1-2 - нахил вліво, 3-4 - нахил вправо 6-8 разів.

І.П. - стоячи ноги нарізно, права рука вгорі, ліва внизу 1-2 - відведення рук назад, 3-4 - зміна положення рук Руки в ліктях не згинати. 8-10 разів. І.П. - ноги нарізно, руки зігнуті перед грудьми 1-2 - поворот тулуба вліво, 3-4- те ж праворуч Руки тримати паралельно підлозі. 6-8 разів.

І.П. - ноги нарізно, руки в сторони 1-2 - поворот тулуба вліво, 3-4 - те ж праворуч Руки тримати паралельно підлозі. 6-8 разів.

І.П. - ноги нарізно, руки на пояс 1-2 - нахил вперед прогнувшись, 3-4 - нахил назад 6-8 разів.

І.П. - ноги нарізно, руки внизу, кистями обхопити лікті 1-7 - послідовні нахили вперед, 8 - в.п.
Ноги в колінах не згинати, руками намагатися торкнутися статі. 2-3 рази.

І.П. -упор присівши, долоні на підлозі
1-2 - упор стоячи зігнувшись, долоні не відривати від підлоги, 3-4 - в.п. 6-8 разів.

І.П. -упор присівши
1-2 - встати, бавовна над головою, 3-4 - в.п. 6-8 разів.

    Виконують вправи.

    Слухають зауваження вчителя.

    Виконують комплекс вправ розминки.

Оцінюють проблеми та труднощі, що виникають у ході виконання завдань.

Ставлять завдання оволодіння новим способом дії («Мені треба навчитися»).

ОГ

10 хв.

6-8 разів

6-8 разів

6-8 разів

6-8 разів

6-8 разів

6-8 разів

6-8 разів

6-8 разів

6-8 разів

6-8 разів

6-8 разів

ПГ

10 хв.

6-8

6-8

6-8

6-8

6-8

6-8

6-8

6-8

6-8

6-8

6-8

СМР

10 хв.

Навчання самостійного регулювання величини фізичного навантаження та часу відпочинку між вправами

5-6 разів

5-6 разів

5-6 разів

5-6 разів

5-6 разів

5-6 разів

5-6 разів

5-6 разів

При бігу дотримуватись дистанції

Стежити за диханням

Виконувати вправи без помилок

Вважають за 10 сек.

Запам'ятати число ЧСС

2. Основна частина

Ціль:- опанувати рухові дії при виконанні стрибка в довжину з розбігу;

Завдання:

    навчити техніці розбігу разом із відштовхуванням і ритму останніх кроків розбігу;

    освоїти техніку стрибка завдовжки з 9-11 кроків розбігу;

    визначити типових труднощів учнів і під час рухового дії;

    усунути грубі помилки під час виконання стрибків з розбігу.

: фронтальна, індивідуальна

Словесні, метод безпосередньої наочності.

Методи стимулювання навчальної активності : похвала, заохочення

Види контролю: оперативний, поточний

Діяльність вчителя

Діяльність учнів

Дозування

ЗМУ

1.Розгляньте малюнок (на малюнку зображено фігуру людини в чотирьох фазах стрибка в довжину з розбігу)

Чи є відмінність із раніше вивченим стрибком?

У чому?

Навіщо потрібен розбіг?

Початок розбігу позначимо прапорцем біля краю доріжки. Це місце відштовхування.

Якою ногою відштовхуємось?

Такий політ називають «політ за кроком».

Що ще відбувається у польоті?

Чи правильне приземлення впливає на дальність стрибка?

2. Проговоримо покроково всі дії виконання стрибка.

3. Багаторазове повторне виконання рухової дії в цілому з акцентом на детальне засвоєння окремих його елементів.

Чи можемо ми сказати, що досягли вже високих результатів?

Чи можемо ми його досягти?

4. Навчання техніки стрибка завдовжки з 9-11 кроків розбігу: розповідь, показ. Стрибки у довжину з розбігу розвивають м'язи ніг, спини, черевного преса. Вони дуже важливі для здоров'я.

А тепер трохи пограємо. Перша гра "Бій биків".

І.П. – стати обличчям один проти одного. Руки на плечах партнера.

Завдання: витіснити партнера вперед до бічної лінії майданчика.

Той, хто програв: дівчинки - 5 присідань на правій нозі за допомогою партнера («пістолетик»); хлопчики – 10.

Гра починається по свистку.

Наступна гра «Тягнемо ріпку».

І.П. – стати обличчям один проти одного, взявшись «глибоким» хватом правої руки.

Завдання: перетягнути свою територію партнера.

Той, хто програв: дівчинки - 5 присідань на лівій нозі за допомогою партнера; хлопчики – 7.

Учні розглядають малюнок, шукають відповіді на питання.

Створюють алгоритм стрибка у довжину з розбігу.

Знаходять відмінність.

Положення ніг, рук.

Набрати потрібну швидкість.

Відштовхування проводиться будь-якою ногою, махова нога, зігнута в коліна, виноситься вперед, руки теж вперед.

Обидві ноги та обидві руки витягуються вперед, до грудей.

Учні розглядають різні варіантиприземлення малюнку. Роблять висновки.

Розбіг, потрапити поштовховою ногою на брусок, відштовхування, приземлення обома ногами.

Вказують на недоліки, помилки. Роблять висновок: потрібна ще висока швидкість, стабільний результат, висока стійкість, міцне запам'ятовування, автоматизм рухової дії.

- Потрібні тренування.

1. Поштовхова нога та протилежна їй рука попереду. Махова нога та інша рука ззаду, імітація руху при відштовхуванні.

2. Стрибки в довжину з місця поштовхом однієї ноги із приземленням на обидві ноги.

3. Стрибки у довжину з трьох-п'яти кроків через невелику перешкоду.

Рухливі ігри з елементами єдиноборств

(боротьба за територію)

ОГ

23хв

3-5 разів

3-5 разів

ПГ

23

Мін

3-5 разів

3-5 разів

СМР

23 хв

Допомагають вчителю стежити за дотриманням правил гри

Контролюють виконання вправи учнів, що програли

Дотримуватися правил техніки безпеки під час виконання вправ

Перший етап - підготовчий, етап процесу навчання рухової дії.

У ході роботи на малюнку створюється алгоритм стрибка. Вчитель фіксує його своєму планшеті.

Другий етап: ознайомлення, початкове розучування руху.

уповільнене виконання, нестабільний результат, низька стійкість, неміцне запам'ятовування, усвідомлений контроль процесів.

Третій етап – поглиблене деталізоване розучування, формування рухового вміння.

формування вміння учнів технічно правильно і вільно виконувати рухову дію загалом.

Вправи виконуються груповим способом у шерензі. Зверніть увагу на правильне виконання рухів. Дотримуватись техніки безпеки при приземленні в стрибкову яму.

Зверніть увагу, щоб руки були на плечах партнера.

Звернути увагу учнів, щоб різко не смикали один одного за руки.

Дотримуватись техніки безпеки.

3. Заключна частина

3.1. Зниження рухового навантаження, відновлення

Ціль:приведення організму в оптимальний для подальшої діяльності функціональний стан та створення установки на цю діяльність, поступове зниження функціональної активності організму та приведення його у відносно спокійний стан.

Завдання:

зниження фізіологічного збудження та зайвої напруги окремих групм'язів;

поступове приведення організму учнів у відносно спокійний стан (зняття фізичної та психічної напруженості).

Форми організації діяльності учнів: фронтальна.

Методи мотивування учнів : похвала, заохочення

Вид контролю: поточний, вимірювання морфофункціональних показників

Методи: словесні, наочні, практичні

Діяльність вчителя

Діяльність учнів

Дозування

ЗМУ

Організація виконання вправ, що використовуються для сполученого психофізичного розвитку.

"Пронумерувати" пальці:

великі,

вказівні,

середні,

безіменні,

мізинці.

По черзі і якнайшвидше з'єднувати 2-5 пальці з першим. Наприклад, за командою «два» з'єднати кінчики великого та вказівного пальців. Виконувати у прямому (від вказівного пальця до мізинця) та у зворотному (від мізинця вказівним пальцем) порядку, потім врозкид.

Вчитель дає команди: "три", "чотири", "п'ять".

"Вухо - ніс". Лівою рукою взятися за кінчик носа, а правою рукою – за протилежне вухо – «раз». Одночасно опустити вухо та ніс, на рахунок «два» ляснути в долоні перед собою. «Три» – змінити положення рук: лівою рукою взятися за праве вухо, а правою рукою – за кінчик носа. «Чотири» – бавовна перед собою.

Вчитель дає команди: «раз», «два», «три», «чотири», «п'ять».

Організовує вимір ЧСС.

Пульс у стані спокою в нормі у здорової людини ритмічний, без перебоїв: у хлопчиків – 70-75 уд/хв, у дівчаток – 75-80 уд/хв

Виконують вправи.

Вимірюють пульс

ОГ

4 хв

ПГ

4 хв

СМР

індивідуально

Спочатку завдання виконується кожною рукою окремо, потім обома руками разом, спочатку з відкритими, потім із заплющеними очима.

Завдання виконується спочатку з відкритими, потім із заплющеними очима.

3.2. Підбиття підсумків уроку

Ціль:аналіз та оцінка успішності досягнення мети уроку та визначення перспективи подальшої роботи.

Завдання:

самооцінка та оцінка роботи класу та окремих учнів;

організоване завершення заняття.

Мета учнів - Оцінити свою діяльність на уроці.

Форми організації діяльності учнів : фронтальна.

Методи організації діяльності учнів: розмова.

Методи мотивування (стимулювання) навчальної активності учнів : похвала, заохочення

Види контролю: підсумковий.

Діяльність вчителя

Діяльність учнів

Дозування

ЗМУ

Що на уроці було найважливішим?

Чи вдалося вирішити поставлене завдання?

Які труднощі були?

Що хотілося б додати до уроку?

У кого виходить? Кому ще потрібне тренування?

- Що хотіли б побажати одне одному?

вивчити техніку виконання нового стрибка.

Не повною мірою виконав навчальне завдання уроку.

Виконав навчальне завдання уроку.

ОГ

2 хв.

ПГ

2 хв.

СМР

2 хв.

Стимулювати учнів до самоаналізу результативності своєї діяльності на уроці.

3.3. Завдання додому .

Ціль : формування в учнів звички до систематичних занять, виконання яких стає потребою фізичного вдосконалення(Формування динамічного стереотипу).

Ціль самостійної роботидля учнів: застосовувати отримані знання під час виконання фізичних вправ

Діяльність вчителя

Діяльність учнів

Дозування

ЗМУ

Які вправи, виконані за урок, були найважчі?

Чому?

Вдома виконати ці вправи по 10 разів або протягом 5-10 хвилин щодня.

Слухають, запам'ятовують.

Організовано виходять із спортивної зали

ОГ

1 хв.

ПГ

1 хв.

СМР

1 хв.

Індивідуальне домашнє завданнявідповідно до рекомендації лікаря.

Інструктаж з виконання

Домашнє завдання

Розділи: Спорт у школі та здоров'я дітей

Боротьба – це життя, життя – це боротьба.

Протягом усього життя людина входить у боротьбу виконання поставлених цілей.

Боротьба, з погляду, це шлях до подолання важких періодів життя. А як вид спорту, боротьба дозволяє і вчить уміння захистити себе, своїх близьких, Батьківщину, загартовує не лише фізично, а й морально.

У Малівській середній школіз 1977 року по сьогодні працює секція боротьби самбо. За більш ніж 30-річний період були підготовлені, а також стали в майбутньому, 1 Майстри спорту Міжнародного класу, 2 Майстри спорту Росії, понад 50 спортсменам присвоєно звання "Кандидат у майстри спорту" та 1-го дорослого розряду по боротьбі самбо та дзюдо.

Серед досягнень є призери молодіжних чемпіонатів Світу та Європи, призер чемпіонату СРСР, переможці та призери чемпіонатів Росії, чемпіони та призери Московської області, м. Москви, інших областей, а також призери різних Всеросійських та міжнародних турнірів. Скільки учнів займалося за цей період у секції, ніхто не рахував. За цей час секцією керували місцеві вихованці. Дуже багато юнаків, закінчивши займатися секції, служили в елітних військах Росії – повітряно-десантних військах і морської піхоті.

У зв'язку з цим до шкільної програми було включено новацію, а саме: починаючи з 1 класу, було введено навчальний годинник з боротьби.

Боротьба – це назва загального розділу, до неї були включені кидки з різних єдиноборств, переважно боротьби самбо і дзюдо. Велике значенняу формуванні свідомого ставлення до боротьби має слово. Розмовляючи з хлопцями, я намагаюся дати повну виставу, навіщо вона потрібна, що вона розвиває, що виховує.

Спеціальний зал боротьби при школі дозволяє учням проводити заняття за програмою, яка включає спеціальні вправи для борців: вміння правильно падати, опановувати акробатичними елементами, а також кидками в положенні “стоячи” і “лежачи” та вміння застосовувати їх на килимі та в екстремальних ситуаціях.

Як учитель я намагаюся підбирати вправи для занять з дітьми різних вікових категорій так, щоб інтерес до цього виду спорту не згасав, а навпаки лише зростав. Наприклад, у 1-8-х класах наголос робиться на ігри, в яких є елементи боротьби: "регбі на колінах", "салки-наздоганячі з перекидками", "слон", та інші ігри, - які розвивають ще й силу, витривалість , гнучкість, швидкість мислення, волю, цілеспрямованість до перемоги У 9-11-х класах більше уваги приділяю розвитку сили, спритності, постійно збільшуючи навантаження до максимальних можливостей.

При залі боротьби обладнано кімнату, де встановлені різні тренажери, серед яких є такі, які хлопці виготовили самі, під керівництвом вчителя та тренера.

Боротьба дозволяє дати чітке уявлення хлопцям, яким видом спорту вони мають займатися. Навіть ті з них, які, не зробивши цього вибору, не займаються цим видом спорту, мають можливість на уроках фізкультури пізнавати та вдосконалювати навички боротьби протягом усього навчання у школі.

Стало традицією проводити відкриту першість Коломенського району боротьби самбо серед юнаків та дівчат, хлопчиків та дівчаток у спортивному залі нашої школи.

Я сподіваюся, що заняття боротьбою не пройшли безвісти для вихованців. Доказом цього є й те, що лише за останні чотири роки 8 юнаків та дівчат надійшли навчатися до ВНЗ на Факультети Фізкультури та спорту, що є ще одним доказом правильно обраного шляху. Ця новація, спортивна боротьба, дозволяє підтримувати традиції школи Коломенського району – ростити майбутніх захисників Батьківщини, сильних фізично та морально, впевнених у своїх силах, готових у будь-яких життєвих ситуаціях постояти за себе та свою Батьківщину. Адже життя це боротьба, а боротьба це життя.

Методичні розробкиз ведення уроку боротьби у 6–8-х класах.

Вправи розминки дома. Перекидом вперед без згинання ніг. Самострахування: падіння вперед із опорою на руки. Больовий прийом: важіль ліктя через стегно. Розмова на тему "Методи розвитку сили". Виведення з рівноваги ривком із захопленням руки та шиї. Прийоми самозахисту: звільнення рукою від захоплення руки.

  1. Вправи розминки дома зазвичай виконуються після вправ у русі. Коли група займаються велика, а приміщення для занять недостатньо просторе, виконуються лише вправи дома.
    Приклади вправ.
    1) Ходьба дома з високим підніманням стегна.
    2) Біг дома з прискоренням (по бавовні вчителя).
    3) Біг із діставанням п'ятами сідниць.
    4) Стрибки з поворотом на 180º (360º) і двох ногах і на одній нозі.
    5) Махи ногою вперед, назад, убік (з максимальною амплітудою).
    6) Присідання з партнером на плечах.
    7) Нахили вперед без згинання ніг, руками торкатися килима.
    8) З положення стоячи на колінах сідати на сідниці ліворуч і праворуч.
    9) З положення стоячи на колінах прогнутися, дістаючи потилицею килим.
    10) З положення лежачи на спині, піднімаючи ноги, дістати носками килим за головою вперед, назад, убік.
  2. Крім наведених вправ на уроці вивчають перекид уперед з прямих ніг. Займається завдання виконати звичайний перекид вперед, але без згинання ніг. Можна також запропонувати учням спочатку зробити перекид без згинання ніг зі становища ноги порізно (ширше за плечі), потім виконати перекид вперед зі становища ноги разом. Після перекату по спині ноги слід зігнути, щоб стати стійку.
  3. Самострахування: падіння вперед із опорою на руки.
    Послідовність вправ:
    1) В упорі лежачи згинання та розгинання рук.
    2) В упорі лежачи на пальцях згинання та розгинання рук.
    3) З положення на колінах, руки назад падіння вперед, прогнувшись із опорою на руки.
    4) З положення стоячи, ноги розставлені широко, падіння вперед із опорою на руки. У разі падіння учні не повинні торкатися грудьми килима, при цьому необхідно згинати руки, амортизуючи удар. Падіння на випрямлені руки забороняється. Тулуб слід тримати прямо.
  4. Прийоми боротьби "лежачи": важіль ліктя через стегно. Сприятливі умови: прийом проводиться після виконання утримання збоку (учень перебуває збоку). Проведення прийому: захопити передпліччя атакованого та відтиснути його до стегна ноги, що лежить на килимі так, щоб плече лягало на стегно, передпліччя опускалося до килима між ногами. Плавно розгинати руку до подачі сигналу (голос, бавовна по килиму іншою рукою), якщо борцю не вистачає сили однієї руки для віджимання руки противника, слід допомогти стегном, посилити тиск на передпліччя руки, що розгинається.
  5. Розмова на тему: "Методи розвитку сили". Під силою ми розуміємо здатність за допомогою напруги м'язів виробляти рухи, долати якісь сили або протистояти їм. Існує два основних методи розвитку сили: за допомогою динамічних та статичних вправ. Динамічнівправи виконують, долаючи сили тяжкості, опір партнера та ін. Характеризуються вони порівняно невеликими навантаженнями (виконуються до появи втоми, "до відмови", великими навантаженнями виконуються 1-3 рази також до появи втоми; після невеликого відпочинку, 2-3 хвилини, вправи повторюються), навантаженнями, що змінюються. Спочатку виконуються вправи з невеликим навантаженням, потім із середнім та граничним. Можливо й інша послідовність. Наприклад, виконують вправи з максимальним навантаженням (1-2 рази), потім із меншою, але з великою кількістю повторень.
    Статичнівправи полягають у протидії будь-яким силам протягом певного часу. Той, хто займається, приймає якусь позу (кут, вис, упор та ін.) і утримує її певний час або прагне підняти вагу вище своїх можливостей. Поза та обтяження повинні викликати скорочення певних м'язів.
    До основних засобів розвитку сили належать вправи з вагами (штанга, гирі, гантелі) та обтяженням (власною вагою або вагою партнера).
  6. Прийоми боротьби “стоячи”: виведення з рівноваги ривком із захопленням руки та шиї. Сприятливі умови: противник неправильно переміщає ноги або стає в низьку стійку (схрещує ноги, далеко відставляє одну ногу, дуже широко розставляє ноги, сильно розвертає плечі щодо площини тазу, переносить вагу тіла на одну ногу, спирається руками на атакуючого).
    Проведення прийому: атакуючий ривком за руку переносить вагу противника однією ногу. Повертаючись у напрямку ривка, атакуючий поштовхом плеча в шию противника змушує його падати разом із собою. Скручуючи навколо поздовжньої осі.
  7. Прийоми самозахисту: звільнення рукою від захоплення руки.
    1) Від захоплення однією рукою за зап'ястя різноїменної руки. Визволення виконується ривком усередину великого пальця руки атакуючого. Попередньо слід обертати руку таким чином, щоб променева кістка опинилася в проміжку між великим та рештою пальців руки противника.
    2) Від захоплення однією рукою за зап'ястя однойменної руки. Виконується ривком назовні у бік великого пальця там, де він з'єднується з іншими пальцями. Принцип звільнення той самий, що у першому випадку, змінюється лише напрям ривка і обертання руки.

Література:

  1. Є.М. ЧумаківФізична підготовкаборця”. Навчальний посібникдля тренерів
  2. В.М. Андрєєв"Боротьба самбо".

Методична розробка ведення уроку боротьби у 5 класі.

Вправи розминки у русі.
Акробатичні вправи-перекиди вперед.
Самострахування при падінні на бік.
Кидок задній підніжці.
Переворот із захопленням рук.
Вправи у розвиток сили з партнером.

Вправи розминки в русі дозволяють вдосконалюватися в методах переміщення по килиму і одночасно підготувати організм до навантаження.

Приклад вправ:

  1. Ходьба на шкарпетках, на п'ятах, шкарпетками всередину, шкарпетками назовні, на внутрішньому та зовнішньому краї стопи, у напівприсіді, у повному присіді.
  2. Біг спиною вперед, боком вперед (приставними кроками, зі схрещуванням ніг), рачки.
  3. Стрибки на двох ногах, на одній нозі, з поворотом у повітрі на 180 º та на 360 º.
  4. Ходьба з обертанням рук уперед і назад.
  5. Прогулянка з поворотами тулуба.
  6. Чергування стрибків та бігу.

Акробатичні вправи - перекиди вперед. Перекид вперед з місця виконується таким чином: поставивши ноги разом і присівши, не розводячи коліна, сильно зігнути спину і поставити долоні на килим. Трохи піднявши таз, потилицею торкнутися килима і, відштовхнувшись шкарпетками, зробити перекат уперед по спині, не випрямляючись. Під час перекочування по спині ноги зігнути. Кистями захопити гомілки і притиснути п'ятами до сідниць.

Вивчення самострахування при падінні на бік починається з освоєння такими, що займаються кінцевого положення (угруповання), в яке вони повинні приходити при завершенні кидка. Коли вивчено угруповання, необхідно навчитися швидко приходити в положення угруповання з положення лежачи. Ті, хто займається, роблять бавовну однією рукою по килиму і підтягують ноги до грудей. При цьому ногу. Однойменну руку, що робить бавовну, слід, зігнувши, покласти біля руки, іншу ногу поставити приблизно на рівні середини гомілки лежачої ноги.

Задня підніжка під виставлену ногу.

Сприятливі умови:

  1. Противник виставляє вперед ногу та тягне атакуючого.
  2. Противник стоїть на нозі, що атакується.

Підготовка. Різким ривком змусити противника перенести вагу на ногу, що атакується, для збереження рівноваги він нахиляється назад і зменшує стійкість у напрямку кидка.

Проведення прийому. Атакуючий ставить ступню ззаду, між ногами супротивника, упираючись у його підколінний згин своїм підколінним згином. Випрямляючи ногу та відштовхуючись нею від килима, атакуючий згинає ближню ногу противника і захоплює його на себе вперед та убік. При падінні противника на спину необхідно зробити крок вперед іншою ногою, підтримати його та пом'якшити падіння.

Переворот захопленням рук. Сприятливі умови: противник стоїть рачки, розставивши руки нешироко. Проведення прийому. Встати збоку від партнера на одне коліно (ближче до ніг), захопити його дальнє плече двома руками. Підтягуючи руки до себе та натискаючи плечем у бік атакованого, перевернути його на спину.

Вправи у розвиток сили з партнером.

  1. Кут в упорі (прямі ноги піднято над матами під кутом 30 º).
  2. Утримання та перенесення партнера на руках.
  3. Перенесення партнера на стегні (на одному потім на іншому).
  4. Повороти тулуба у нахилі з партнером, що лежить на плечах.
  5. Присідання з партнером, що сидить на плечах.
  6. Згинання та розгинання рук стоячи.

Література:

  1. Є.М. Чумаків"Сто уроків самбо".

Конспект уроку боротьби.

9-й клас

Завдання уроку:

  1. Навчання прийому боротьби стоячи – через стегно; прийому боротьби лежачи – утримання збоку, больовим прийомам – вузол руки та важіль руки від утримання збоку.
  2. Розвиток сили та координації.
  3. Виховання дисциплінованості, самостійності, інтересу до занять боротьбою.

Тип уроку: навчальний.

Метод проведення: фронтальний, груповий, ігровий.

Місце проведення: зал боротьби.

Інвентар: мати.

Час проведення: 45 хв.

Частина уроку Зміст Дозування ЗМЗ (організаційно-методичні вказівки)
1 2 3 4
I. Вступна

1. Побудова, повідомлення задач.

2. ОРУ в ходьбі та бігу:

  • ходьба на шкарпетках, на п'ятах;
  • біг із захльостуванням гомілки;
  • біг із високим підніманням стегна;
  • біг із приставними кроками;
  • біг із хресним кроком;
  • у ходьбі: нахили та повороти голови;
  • у ходьбі: ривки руками;
  • у ходьбі: нахили тулуба вліво, вправо, вперед, назад;
  • ходьба у повному присіді.

3. ОРУ на килимі:

  • із положення сидячи: нахили вперед, назад, убік;
  • із положення лежачи на спині: нахили убік;
  • із положення стоячи на колінах сив на сідниці;
  • передній та задній міст.

4. Акробатичні елементи:

  • перекид вперед;
  • перекид назад;
  • перекид назад з виходом у стійку;
  • перекид уперед у висоту з розбігу;
  • переворот боком;
  • поєднання вправи переворот боком і перекид уперед у довжину з місця;
  • гра "салки перекидами".
Черговий здає вчителеві рапорт про готовність класу до уроку.

Слідкувати за поставою під час виконання бігових вправ.

Вправи виконуються в колоні по одному, дотримуватись дистанції 1 м; стежити за правильною поставою.

Вправа виконується до торкання грудьми килима.

Вправи виконуються ногами до центру килима.

Вправи виконуються в колону по 2-ге, дистанція 3-4 метри, слідкувати за своєчасним виконанням угруповання.

ІІ. Основна частина

1. Кидок через стегно зі стійки.

  • Розповідь, показ, випробування;
  • вивчення частинами;
  • повторення раніше вивчених кидків.

2. Утримання збоку в положенні лежачи

  • Розповідь, показ, випробування.

3. Больові прийоми – вузол та важіль руки від утримання збоку.

  • Розповідь, показ, випробування;
  • вивчення частинами.

4. Вправи у розвиток сили:

  • Віджимання в упорі лежачи;
  • із положення лежачи на спині піднімання тулуба;
  • із положення лежачи на спині з упором на ліктях "кут".
25 хв.

2п*15р
2п*10р

Учні розбиваються парами.

Стежити за повним розгортанням тулуба та підбивати верхньою частиноюстегон назад, вгору.

Положення ніг одна нога витягнута вздовж тулуба, друга стоїть на стопі.

Слідкувати, щоб під час виконання прийому сигнал про те, що больові дії досягли мети, подавався своєчасно.

ІІІ. Заключна частина.
  • Вправа на розслаблення;
  • підбиття підсумків заняття;
  • домашнє завдання.
3 хв.

Лежачи на спині розслабитися.
Побудова в одну шеренгу.
Віджимання в упорі лежачи.

План проведення позакласного заходупо боротьбі серед учнів 5-11 класів.

  1. Клас ділиться на дві рівні під силу команди.
  2. кожна команда має свою назву та девіз.
  3. Суддівство здійснює вчитель та його помічник.
  4. Кожен етап змагання має свою назву.
  5. За кожну перемогу на етапі нараховується 3 очки, за нічию – 2 очки, за поразку – 1 очко.
  1. "Знання" - командам одночасно задаються питання боротьби (правила боротьби, надання першої допомоги, травми, гігієна і т.д.). Протягом 3 хвилин команди повинні дати правильну відповідь на кожне запитання. Перемагає команда, яка відповіла на більшу кількість питань.
  2. “Сила” – кожен учасник команди в упорі лежачи згинає та розгинає руки максимальна кількістьраз, результат підсумовується. Перемагає команда, яка зробила найбільшу кількість повторень.
  3. "Швидкість" - кожен учасник команди бере участь в естафеті з включенням акробатичних елементів (перекиди вперед, назад, переворот боком і т.д.). Перемагає команда, яка показала найменший час.
  4. "Гнучкість" - команди приймають положення "сидячи" з упором на ліктях один до одного, ноги піднімаються над килимом під кутом 30º. Перемагає команда, учасник якої останнім залишиться тримати ноги.
  5. "Регбі на колінах" - від кожної команди участь у грі беруть 5 осіб. Пересуваючись по килиму на колінах і передаючи один одному м'яч, гравці намагаються занести його в будинок суперника. Перемагає команда, яка зробить найбільшу кількість “заносів”.
  6. "Кидок" - участь бере вся команда. Учасники розбиваються парами. За відведений час необхідно виконати найбільшу кількість кидків зі становища “стоячи”. Перемагає команда, яка виконала найбільшу кількість кидків.
  7. "Стінка на стіну" - бере участь вся команда. Впадає жереб. Учасник кожної команди бореться у положенні "стоячи" з учасником іншої команди до першого кидка. Виграє команда, яка перемогла у більшій кількостісутичок.

У змаганнях перемагає команда, яка набрала на всіх етапах найбільшу кількість очок.

Особливу увагу вчителю треба приділити навчанню юнаків старшокласників елементам страховки та самострахування. Педагог повинен нагадати їм, що страховка при виконанні кидків спрямована на те, щоб хлопець:

а) підтримував падаючого партнера, пом'якшуючи удар його тіла об борцівський килим;
б) під час падіння партнера направляв його на перекат;
в) під час виконання кидків не падав на партнера і за втрати рівноваги не наступав нею.

Падіння назад на спину перекочуванням.

Спочатку вивчається становище угруповання (рис. 1). Учень лягає на спину, згинає ноги та підтягує стегна до грудей; руки кладе під кутом 45° щодо тулуба, притискаючи долоні до килима; підборіддям упирається в груди. Вчитель пропонує учням зафіксувати положення, зробивши кілька разів бавовну по килиму одночасно обома руками (долонями). Потім переходять до освоєння падіння спину перекатом. З положення сидячи на килимі, руки витягнуті вперед, ноги підібгані до грудей (мал. 2), падаючи перекатом назад на спину, перейти в положення угруповання. У момент перекату, коли лопатки ще не торкнулися килима, слід виконати одночасну бавовну руками по
Килиму. Після цього вчитель приступає до навчання юнаків X класу падіння назад на спину з положення повного присідання руки вперед (рис. 3). Рухи виконуються так само, як у попередньому випадку. Коли падіння на спину із положення повного присідання вивчено, виконується самострахування при падінні на спину зі становища стоячи (рис. 4). За сигналом вчителя юнаки швидко присідають і плавним перекатом по спині, підібгавши ноги до грудей, з одночасною бавовною обома руками по килиму приходять у кінцеве положення. Ці навички допоможуть дитині і на інших секціях, наприклад тренування кікбоксинг.

Типові помилки:

Бавовна руками по килиму старшокласник виконує після торкання лопатками килима;

при перекаті учень упирається ліктями в килим і бавовна руками по килиму не виходить.

Методичні вказівки.

Для попередження та виправлення типових помилок вчитель фізичної культури допомагає юнакам за елементами закріплювати техніку прийомів самострахування борця. Якщо при перекаті борець упирається руками в килим, бавовна не вийде, оскільки опорою руками учень передчасно зупиняє перекочування. У свою чергу, і це треба особливо наголосити на уроці, така зупинка може призвести до травми рук. Якщо після бавовни учень виконує перекид через голову, це свідчить про те, що рух руками на бавовну виконано пізно. У таких випадках необхідно як повторне пояснення вчителя, і показ їм прийому самостраховки, акцентуючи увагу котрі займаються виконанні тих елементів, у яких було допущено помилки.